10 tipov ako zabaliť darčeky ekologickejšie

Poznáte ten pocit keď sa 25. decembra pozriete na preplnené odpadkové koše plné obalov? Aký máte pri tom pocit? Ak aspoň trochu zvláštny tento článok je presne pre Vás. Skúsili sme nájsť pár tipov ako znížiť produkciu tohto odpadu a čo použiť ako alternatívu ku klasickému baliacemu papieru.

  1. Staré noviny

Máte doma staré použité noviny? Využite ich. Ak ich nemáte skúste ísť do najbližšieho stánku a určite Vám nejaké staré posunú. Balíček vylepšíte napríklad špagátom, pre tvorivejších rôzne šišky, kúsky halúzok atď.

combine_images

  1. Krabice

Poznáte to niečo si objednáte s e-shopu a krabicu vyhodíte. Čo tak si ju nechať a znova použiť? My takto dávame druhú šancu krabiciam pravidelne. Na kartónovej krabici sa môžete naozaj vyšantiť a spraviť tak krásny vianočný darček. Lepiacu pásku používajte papierovú (čítajte ale, či je možné ju recyklovať, pretože nie každá papierová páska je naozaj papierová :) )

  1. Rolky z toaletné papiera

Hlúposť? Skúste pozrieť na inšpirácie nižšie. Stačí ak zložíte vonkajšie hrany dovnútra a máte krásny balíček na drobnosti. Rolky môžete rôzne vyfarbiť, vyzdobiť, zapojte svoju kreativitu.

combine_images2

  1. Noty

Ak máte staré noty skúste ich použiť ako baliaci papier. Darčeky v nich naozaj vyniknú.

  1. Dózy plechovky, poháre

Použite staré plechovky, poháre, obaly z vína, ktoré za rok nahromadíte a dajte im tak druhú šancu na život. Za rok nazbierame množstvo obalov a nie každý je tak škaredý, že by sa nemohol použiť znova.

  1. Obal od chipsov

Stačí otočiť obal na lesklú stranu očistiť a máte „fancy“ lesklý obal.

img_1306

  1. Textilné obaly, alebo furoshiki

Ak máte staré tričká, košele, ktoré chcete vyhodiť radšej ich ešte použite na zabalenie darčeka. Takto budete mať svoj „baliaci papier“ pripravený na ďalšie roky dopredu. Počuli ste niekedy o furoshiki? Toto umenie spočívajúce v skladaní, viazaní a točení látky pochádza z Japonska a pre svoj environmentálny rozmer získava čoraz viac priaznivcov po celom svete. Tu je pár tipov ako na to:

furoshiki_diagram

  1. Papierové vrecká na chlieb

Ak ešte nemáte naše ľanové vrecká na chlieb a pečivo (čo je škoda :P ) a kupujete pečivo v papierových, použite ich ako baliaci papier. Ozdobte špagátom a máte hotovo.

combine_images3

  1. Nebaliť

Tento tip je naviac eko, ale nie je pre každého. Vaši blízky tak možno prídu o moment prekvapenia, ale zase také ponožky nie sú až taký tajný darček. :)

  1. Recyklovaný papier

 Ak Vás ani jeden tip nezaujal požite aspoň papier, ktorý je už recyklovaný. Pri kúpe vždy pozrite z čoho sa baliaci papier skladá. Veľa z nich nie je možné recyklovať a tak musia skončiť v komunálnom odpade.

 

Peter Sukop