S akými škvrnami si poradí ocot, sóda bikarbóna a citrón?

Škvrny na oblečení sú postrachom pre viacerých z nás. Skúsili sme pripraviť pár tipov ako ich vyčistiť ekologickým spôsobom za pomoci základných surovín, ako je ocot, sóda bikarbóna a citrón. Neveríte, že by to zvládli? Tak čítajte ďalej. 

Škvrna od červeného vína? 

Ako prvú pomoc použite soľ. Nasypte na celú škvrnu a nechajte pôsobiť cca 15 minút. Všetci vieme, že červené s bielym by sa miešať nemalo, ale v tomto prípade spravíme výnimku. Biele víno nalejte na škvrnu a postupne pretierajte utierkou až sa zbavíte škvrny. Ak nemáte víno skúste použiť citrónovú šťavu. Následne oblečenie ešte preperte.Ako odstárniť škvrnu od červeného vína

Škvrny od potu? 

Vedeli ste, že citrón je prirodzeným bielidlom? Citrónovú šťavu zmiešajte 1:1 s vodou, nastriekajte (nalejte) na škvrny a nechajte pôsobiť. Môžete tiež použiť jedlú sódu (sódu bikarbónu). Spravte si pastu z teplej vody a sódy, natrite na škvrnu a nechajte pôsobiť aspoň 2 hodiny. Potom môžete oblečenie preprať. 

Škvrny od trávy? 

Použite ocot. Najlepší je biely, ak taký nemáte použite aj klasický. Ak máte jemnú látku, najskôr vyskúšajte reakciu octu na menej viditeľnom mieste. Ocot následne nalejte na škvrnu a najlepšie malou kefkou začnite šúchať škvrnu. Následne môžete klasicky oprať.

Ako odstrániť skvrny od trávy

Ako na mastné fľaky na oblečení?

Naše mamy to v minulosti riešili „pijákom“ (papierovými obrúskami) a žehličkou. Mastné fľaky, ale môžete jednoducho odstrániť aj klasickým saponátom na riad. Ten naneste na škvrnu a operte buď ručne, alebo v práčke. 

Škvrny od deodorantu?

Namiešajte roztok teplej vody a octu v pomere 4:1 (4 poháre vody a jeden octu). Vložte oblečenie do roztoku a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Následne škvrnu pretierajte utierkou, alebo kefkou. Potom pravdaže operte v práčke.

Škvrna od krvi?

Táto škvrna je jedna z najhorších. Ak je čerstvá dá sa odstrániť aj čistou vodou. Ak zaschne je lepšie použiť peroxid vodíka, ktorý dobrou (zelenšou) alternatívou k čistiacim prostriedkom s prídavkom chlóru. Ak doma peroxid nemáte, skúste použiť všetky vyššie spomínané prostriedky, soľ, sódu bikarbónu a mydlo. 

Príliš jednoduché? Presne to sme chceli dosiahnuť. Nepotrebujete žiadne špeciálne neekologické a drahé čističe. Stačia Vám základné „suroviny“ ktoré má každý Zeromaster doma.