7 tipov pre ekologickejšiu domácnosť, reštauráciu, či kaviareň

Hľadáte spôsob ako znížiť Environmentálnu stopu Vašej firmy, domácnosti, života? Veríme, že už aj malé kroky môžu mať veľký vplyv a ak ich bude robiť viac a viac ľudí, bude to mať obrovský vplyv. Tu sa nachádza pár tipov ako urobiť Vašu firmu, alebo domácnosť ekologickejšou:

 

  1. Nakupujte lokálne

Navštevujte pekárov, farmy, mäsiarov, ktorí ponúkajú množstvo kvalitných produktov. Choďte sa pozrieť na trhy, ktoré sú už od skorej jari až do neskorej jesene. Ponúknite tak svojim zákazníkom a sebe potraviny, ktoré sú kvalitné a pritom nemusia ani veľa stáť. Podporíte tým nielen slovenských poľnohospodárov ale aj svoju komunitu.

 obr1

  1. Baľte potraviny čo najmenej

Áno, možno si protirečíme, ale nie každú potravinu je potrebné baliť do jednorázového obalu. Ak už potraviny zabaliť musíte, použite alternatívu, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu, napríklad eko obaly na jedlo z našej ponuky. Sú prirodzeným a atraktívnym spôsobom, ako uschovať jedlo - a zároveň znížiť škodlivý odpad a znečistenie. Majú tiež nižšiu uhlíkovú stopu ako plastové, či polystyrénové alternatívy.

  1. Šetrite energiu

Vyberajte si také elektrické spotrebiče, ktoré sú menej energeticky náročné a ak ich nepoužívate vypnite ich. Vyhnite sa tzv. „stand by“ režimom. Na svietenie používajte napríklad LED, alebo kompaktné žiarivky, ktoré v konečnom dôsledku vedia usporiť 25 – 80 % nákladov. V dnešnej dobe sú veľmi moderné aj inteligentné domácnosti, ktoré ak si ich správne nadstavíte môžu za pomoci pár klikov ušetriť spotrebu energie.

  1. Vyhnite sa škodlivým chemikáliám

Používajte čistiace prostriedky, ktorú sú šetrné k životnému prostrediu a sú biologicky odbúrateľné. Možno sú drahšou alternatívou, ale naše životné prostredie nám v budúcnosti poďakuje. Tiež stojí za uváženie spomenúť si na naše staré mamy, ktoré používali napríklad soľ, sódu bikarbónu, ocot, alebo citrón. Navyše ak dýchate výpary z chemikálií ničíte si aj vlastné zdravie, zvyšujete si riziko astmy, respiračných a iných problémov.

  1. Kompostujte

Ak máte možnosť kompostujte všetok potravinový odpad a použité kompostovateľné obaly. Môžete si tak vytvárať prirodzené hnojivo do vašich záhrad a kvetináčov. Napríklad len taká kávová usadenina (grunt) sa dá použiť rovno ako hnojivo, preto je škoda ju vyhadzovať do koša. Je dôležité si uvedomiť, že kompostovanie v domácnostiach a záhradách predchádza vzniku odpadu.

obr2

  1. Pestujte si svoje vlastné

Ak máte aspoň trochu vhodného priestoru pestujte si vlastné plodiny. Aj keď bývate v byte, alebo máte svoju reštauráciu každé jedlo je chutnejšie ak do neho dáte čerstvé bylinky. Predsa nemôže byť už nič lokálnejšie ako vaše vlastné plodiny. A navyše sú aj krásnou dekoráciou.

  1. Šetrite vodu

Slovensko je jedna z krajín, ktorá má momentálne dostatok pitnej vody. Nemôžeme, ale zabudnúť, že jej zásoby sa stále znižujú. Podľa Amerického úradu pre geologický prieskum máme na Zemi iba 2,5 % sladkej vody (z čoho iba 1,2 % je pitnej). Existuje naozaj veľa spôsobov ako šetriť vodu. Tu sú niektoré z nich: začnite používať umývačku riadu, používajte úsporné pákové hlavice, obstarajte si záchody s duálnym splachovaním, do kanvice si dajte zohriať len toľko vody koľko naozaj potrebujete, ak máte možnosť využite studňu kde je úžitková voda.

Skúste využiť tieto rady a prispejte aj vy k lepšej budúcnosti našej planéty.