Festival v Glastonbury bez plastových fliaš

Jeden z najväčších festivalov sveta rozhodol o zákaze predaja jednorazových plastových fliaš - budú nasledovať iní?

Tento rok bude na festivale Glastonbury, s päťdňovou návštevnosťou asi 200 000 ľudí, úplný zákaz predaja jednorazových plastových fliaš a dokonca ich úplne odstránia aj zo zákulisia. Predajcovia budú môcť teda predávať nápoje iba v plechovkách. Aj keď návštevníkom nebude zakázané si plastové fľaše priniesť so sebou organizátor vyzýva účastníkov aby si namiesto plastovej fľaše priniesli fľašu na opakované použitie.  

Aby sa zabezpečilo, že účastníci zostanú hydratovaní, Glastonbury zriadi stovky bezplatných vodovodných kohútikov. Tie budú zahŕňať 37 nových kioskov WaterAid, vyrobených z recyklovaného plastu, ako aj 20 účelových plničiek na fľaše.

Ako povedala pre časopis RollingStone Emily Eavis, spolu organizátorka festivalu „Myslím, že predovšetkým chceme byť šetrnejší k životnému prostrediu, pretože je to správna vec a pretože planéta to naozaj potrebuje. Ale určite chceme tiež využiť túto platformu, aby sme povzbudili návštevníkov festivalu, aby urobili malé, ale zmysluplné zmeny, ktoré môžu prispieť k zmene“

Už aj na Slovensku má veľa hudobných festivalov záujem o trvalú udržateľnosť a podporuje používanie kompostovateľných pohárov, tanierov, alebo eko obalov na jedlo, tiež podporujú rôzne programy na recykláciu, alebo opätovné použitie pohárov už počas festivalov. Ale predaj fliaš na jedno použitie stále vytvára značné množstvo odpadu, pričom samotný festival Glastonbury predal v roku 2017 1,3 milióna plastových fliaš.

Základom celej filozofie je, že ľudia dostanú stále ten istý pitný režim, len s tým rozdielom, že voda nebude balená jednotlivo vo fľaši, ale tak aby si ju mohli kedykoľvek doplniť do svojich vlastných fľašiek. Festival Glastonbury je svetlým príkladom, že aj veľké festivaly môžu prispieť k menšej uhlíkovej stope na našej planéte.