7 dokumentov o životnom prostredí, ktoré nakopnú

Životné prostredie a globálne otepľovanie sú témy, ktoré sa stále viac a viac dostávajú do povedomia nás všetkých. Hľadanie dôveryhodných zdrojov môže byť v dnešnej dobe ťažké. Preto sme pre Vás pripravili prehľad dokumentárnych filmov, ktoré Vám pomôžu sa trochu vzdelať v ekológii nenáročným a pútavým spôsobom. Tiež Vám môžu pomôcť s motiváciou, prečo sa začať správať viac udržateľne a motivovať k zmene seba, svoje okolie a politikov.

 

David Attenborough: A Life on Our Planet

Tento dokument od legendárneho Davida Attenborougha je jeho príbehom akých zmien bol svedkom počas jeho skoro 100 ročného života. Pripomína nám, čo všetko sme už stratili a čo všetko ešte stratíme ak sa náš prístup k Zemi nezmení. Vizuálne je to jeden z najlepších a najkrajších dokumentárnych filmov, aké môžeme vidieť. Pozrieť si ho môžete na Netflixe. 

 

Before the Flood

V tomto dokumente sa Leonardo DiCaprio spojil s National Geographic. Spolu sa tak snažia spustiť poplach s súvislosti so zmenou klímy. Dokument upozorňuje na stúpajúcu hladinu morí a oceánov, odlesňovanie a našu závislosť na fosílnych palivách. Film nám ponúka viaceré riešenia, od znižovania spotreby mäsa, až po našu zodpovednosť koho si volíme. Dokument určite ukážte skeptickým členom rodiny. Nájdete ho zdarma na YouTube. 

 

Virunga

Sleduje strážcov parku Virunga, ktorí bojujú za záchranu tohto parku v Konžskej demokratickej republike. V parku žijú jedny z posledných horských goríl na svete. Oblasť zapísaná v UNESCO je jedna z najnebezpečnejších miest na ochranu prírody. Park totiž ohrozujú pytliaci, povstalci a firmy, ktoré ťažia ropu. Dobrou správou je, že od roku 2014 sa populácia goríl zvýšila a ochranári a ľudia žijúci v okolí chránia toto územie viac. Dokument tiež nájdete na Netflixe.

 

Our planet

Ďalší dokument od Davida Attenborougha, ktorý je naozaj krásny a dojímavý. Príbeh prepojenosti rôznych ekosystémov našej Zeme. To čo tvorcovia dokázali s kamerou zachytiť, je naozajstný vizuálny zážitok. Dokument má 8 častí, pri každej z nich Vám čas ubehne ako jedna minúta. Posolstvo, ktoré nám Attenborough odovzdáva je jednoznačné: „To, čo urobíme v nasledujúcich 20 rokoch, určí budúcnosť všetkého života na Zemi.“ Dokument nájdete na Netflixe. 

 

Chasing Coral

Tento príbeh Vám ukáže smutný osud koralov, ktorý sa tiež volá „bielenie koralov“. Takýto osud postihuje útesy na celom svete. Dáva nám silnú správu, že musíme konať hneď teraz. Dokument odkrýva svet koralov, spôsob ich existencie a zániku. Ďalší zo série krásnych dokumentov od Netflixu. Nájdete ho tiež na YouTube. 

 

A Plastic Ocean

Dokument je natočený na 20 miestach po celom svete, počas štyroch rokov a skúma aký je krehký stav našich oceánov. Odhaľuje príčiny a dôsledky znečistenia plastmi a ukazuje akým sú pre nás a zvieratá plasty nebezpečenstvom. Tiež ponúka riešenia, ktoré by mohli pomôcť. Dostupný je napríklad na Netflixe. 

 

Kiss the Ground

Hviezdami nabitý dokument, ktorý upriamuje pozornosť na to, ako je klimatická stabilita ohrozená vďaka moderným poľnohospodárskym postupom. Tento dokument je pre zmenu optimistický a ukazuje nám ako môžeme bojovať so spomalením globálneho otepľovania. Jedno z riešení klimatickej krízy máme rovno pod nohami aj keď mu nevenujeme až takú pozornosť. Nájdete ho zase na Netflixe.