Základné informácie o kompostovaní

Všetky výrobky, ktoré nájdete na BeEnvi sú biologicky rozložiteľné. V prostredí kompostu sa rozpadnú (biodegradujú) na svoje prírodné zložky vody CO2 a rastlinnej hmoty. Preto si v tomto článku popíšeme čo je to kompostovanie, ako dlho trvá a aké sú alternatívy.

 

Aký je rozdiel medzi rozložiteľným, biologicky rozložiteľným a kompostovateľným?  

Rozložiteľný znamená schopnosť rozpadnúť na menšie kúsky. Degradovateľné obalové výrobky sa nerozpadnú na svoje prirodzené organické zložky, len menšie kúsky pôvodného výrobku. Typickým príkladom sú plasty vyrobené z ropy.

Biologicky rozložiteľný prvá časť slova "bio" nám určuje spôsob, akým produkt degraduje v tomto prípade biologickým procesom a to napríklad hubami, baktériami... Produkt sa biodegraduje na oxid uhličitý, vodu a biomasu za pôsobenia prirodzene sa vyskytujúcich mikroorganizmov. Tento odpad je biologicky odbúrateľný.

Kompostovateľný produkt biodegraduje v časovom období 4 až 6 mesiacov. Tento odpad je kompostovateľný.

 

Ako dlho to trvá až po kompost?

Hlavným rozdielom medzi biologicky rozložiteľnými a kompostovateľnými látkami je čas, ktorý uplynie, kým sa výrobok rozpadne na svoje prírodné zložky prostredníctvom biologických procesov. Väčšina existujúcich medzinárodných noriem vyžaduje biodegradáciu 60% do 180 dní.

Podľa Americkej spoločnosti pre testovanie a materiály (ASTM) musí rastlinný plast spĺňať tri kritériá, aby bol klasifikovaný ako kompostovateľný:

  • Biologicky rozložiteľný: Rozkladá sa na oxid uhličitý, vodu a biomasu s rovnakou rýchlosťou ako celulóza (papier).
  • Rozpad: Materiál je v komposte je nerozoznateľný od iných materiálov.
  • Ekotoxicita: Biodegradácia nevytvára žiadne toxické látky.

 

V tabuľke nižšie môžete vidieť orientačnú dobu kompostovania jednotlivých produktov. Odhadované časy kompostovania a rýchlosť biodegradácie rôznych kompostovateľných obalových produktov závisí od zloženia, hrúbky materiálu a podmienok kompostovania.

Materiály a výrobky

Domáce kompostovanie

Priemyselné kompostovanie

PLA: príbory a iné robustnejšie položky

12-24 mesiacov

3-6 mesiacov

PLA: poháre na studené nápoje, obaly na šaláty, slamky

6-12 mesiacov

3-6 mesiacov

Obaly z cukrovej trstiny: Taniere, menu boxy, misky atď.

2-4 mesiace

1-3 mesiace

 

Čo je to priemyselné kompostovanie?

Rýchlosť biodegradácie závisí od viacerých podmienok kompostovania, vlhkosti, tepla a mikroorganizmov. Priemyselné kompostovacie zariadenie znižuje čas potrebný na kompostovanie zeleného odpadu za optimálnych podmienok. Okrem toho priemyselné zariadenie na kompostovanie:

  • Melú a drtia materiály
  • Pridávjú enzýmy, ktoré umožňujú rýchlejšiu biodegradáciu zeleného odpadu
  • Premiešavajú hormady
  • Udržiava stále vysoké teploty.

 

Domáce pomery kompostovania sú pomalšie a môžu sa líšiť v závislosti od toho, ako často sa premiešavajú, aký sa v nich nachádza odpad, akú majú teploty a vlhkosť.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie