Tuhá zubná pasta, ďalší krok k znižovaniu odpadu

Umývanie zubov je téma pri ktorej by sa mal pozastaviť každý, kto to s ekológiou myslí vážne. Zubné kefky, nite, pasty, medzizubné kefky. Toto všetko je jednorazový odpad, ktorý produkujeme pravidelne a väčšina končí na skládkach. Vaša zero waste cesta nemusí končiť iba pri výmene plastovej kefky za bambusovú kefku. Môžete sa zamyslieť, či existuje ekologickejšia alternatíva ku klasickej paste. A áno, existuje aj zero waste pasta, ktorá nahradí v starostlivosti o zuby tú klasickú na 100%. 

 

Aké sú výhody tuhej zubnej pasty?

Tuhé zubné pasty sú vyrobené lisovaním práškovej zubnej pasty. Pri ich výrobe nie je potrebná voda a rôzne chemikálie, ktoré tú klasickú udržujú v tekutom stave (voda je v 50% objemu). Z toho vyplýva, že tuhá zubná pasta neobsahuje zbytočne vodu, má menšiu hmotnosť, menší objem a je teda jednoduchšie ju skladovať a prepravovať. Tým pádom má doprava a skladovanie menšiu uhlíkovú stopu.

Balenie klasických zubných pást je väčšinou vyrobené zo zmesy hliníka a rôznych plastov. Čo zamedzuje recykláciu a obaly končia na skládkach. Aby sme ale nazavádzali niektoré väčšie značky už prinášajú aj tuby ktoré sa dajú recyklovať. No porovnanie tuby z plastu + papierovej krabičky vs. papierového obalu zubnej pasty v tabletkách, alebo tuhej pasty (Lamazuna) stále pri recyklácii vyhráva. 

 

Aké druhy tuhej zubnej pasty poznáme?

Keď sme si robili prieskum narazili sme na 3 základné druhy, práškové, v tabletách a tuhé. Každá z nich je jedinečná a má svoje výhody. 

Práškové

Ako názov napovedá táto pasta je vo forme prášku. :) Má jednoduchú aplikáciu, kde si pastu naberiete priamo kefkou. Musíte si však dávať pozor na to aby Vám nezvlhla a neznehodnotila sa. Takže ju treba brať suchou zubnou kefkou.Zubná pasta v prášku

Zubné pasty v tabletách

Tieto pasty sú najznámejšie vďaka ich jednoduchosti použitia. Pastu stačí rozhrízť, zmiešať so slinami a môžete veselo umývať zuby. Ich ďalšou výhodou je, že Vám poslúžia na dovolenke a cestách. (Zoberiete si koľko potrebujete) Vďaka ich popularite tiež klesla ich cena, takže sú dostupnejšie pre širokú verejnosť.Zubná pasta v tabletách

Tuhé zubné pasty

Ak poznáte tuhé šampóny, tak tuhá zubná pasta pre Vás určite nebude prekvapením. Tá naša od značky Lamazuna je bez fluoridu, 100% prírodná, bez síranov. Navyše jej dizajn pripomína nanuk, takže si s ňou užijete množstvo zábavy. Návod ako ju používať nájdete tu. Tuhá zubná pasta

 

Ako čistia zuby tuhé zubné pasty?

Bez ohľadu na to, akú tuhú pastu použijete, pocit nebude taký istý ako pri klasickej gélovej. Čo je logické. Na inú štruktúru si ale rýchlo zvyknete. Tuhé pasty vyčistia Vaše zuby rovnako dobre ako tie klasické. Vždy si ale treba vybrať, či chcete pastu s fluoridom, alebo bez neho. Niekomu totiž môže škodiť, alebo naopak. Prechod si najviac užijete s už vyššie spomínanou tuhou pastou od Lamazuny. Ak máte deti tak umývanie zubov bude o niečo zaujímavejšie a zábavnejšie.

Ak ste ale viac konzervatívni vyskúšajte ako prvé zubné pasty v tabletách. Tie sú jednoduché na použitie aj skladovanie, kde sa nemusíte báť toho, že Vám zvlhnú. Stačí Vám jeden starý sklenený pohár a máte vystarané.

 

Tuhé zubné pasty sú super pre Vás a prírodu. Možno sú trochu drahšie, ale vydržia minimálne 2 krát toľko ako klasiky v tubách.