Južná Kórea zakazuje používanie jedno rázových plastových tašiek

Už aj Južná Kórea sa pripája k rastúcemu zoznamu krajín, ktoré sa pokúšajú zastaviť používanie plastových nákupných tašiek na jedno použitie.

 

Od 1. januára 2019 nadobúda platnosť zákon, ktorý veľkým supermarketom zakazuje používať igelitové tašky v snahe zachovať prírodné zdroje a riadiť recyklovateľný odpad. Tento zákon ovplyvňuje 2 000 veľkých supermarketov a 11 000 supermarketov s predajnými plochami 165 metrov štvorcových alebo viac.

 

Tieto obchody mali doteraz zakázané poskytovať zákazníkom plastové tašky zadarmo, tak ako to je momentálne aj na Slovensku. Podľa nových pravidiel však nebudú používať plastové tašky na jednorazové použitie, s výnimkou toho, aby držali mokré výrobky, ako sú ryby a mäso.

 

Od supermarketov sa bude vyžadovať, aby ponúkli zákazníkom alternatívy, ako sú látkové, alebo papierové tašky, ktoré môžu byť opätovne použité, alebo recyklované. Tí, ktorí porušia zákaz, môžu čeliť pokutám až do výšky 2400 eur. Ministerstvo uviedlo, že bude napomáhať aj k úsiliu obmedziť používanie iných jednorazových plastových predmetov vrátane slamiek na pitie.

 

Už desiatky krajín zaviedli zákazy, alebo dane na plastové tašky na jedno použitie vrátane Austrálie, Veľkej Británie, Francúzska, Číny, Nového Zélandu a Holandska. Zaujímavosťou je, že napríklad Keňa má asi najtvrdší zákon, pre tých, ktorí porušia zákaz, čelia štyrom rokov vo väzení, alebo pokute až do výšky 34 000 eur.

 

Čína minulý rok zakázala dovoz 24 odrôd pevného odpadu, vrátane druhov plastov a netriedeného papiera, čo vyvíjalo tlak na Európu, aby sa zaoberala vlastným odpadom. V októbri 2018 Európsky parlament hlasoval o zákaze množstva plastov na jednorazové použitie, ako sú slamky, bavlnené puky a príbory, a zabezpečilo, aby sa väčšina fliaš recyklovala s cieľom obmedziť znečistenie oceánov.

 

Svetové ekonomické fórum odhaduje, že vo svetových moriach je okolo 150 miliónov ton plastu. Štúdie uverejnenej v časopise Science v roku 2015 navrhol, že medzi 5 miliónov a 13 miliónov ton viac prúdiť do nich každý rok. Výskumy ukazujú, že v svetových oceánoch bude do roku 2050 viac plastu ako hmotnosti rýb, čo viedlo k tomu, aby politici, jednotlivci a spoločnosti podnietili činnosť. Štúdia, ktorá bola uverejnená v roku 2018, však zistila 30% pokles plastových vreciek na morskom dne v severnej Európe, čo si vedci spájajú so zavedením poplatkov a obmedzeniami s plastmi.

U nás zatiaľ takýto zákon neplatí, ale túto situáciu môžeme zlepšiť sami tým, že si na nákupy zoberieme vlastné, papierové, alebo biologicky rozložiteľné tašky. Veď, ak chceme niečo zlepšiť, vždy musíme začať od seba. :)